Bentonit

Bentonit je jílovitá hornina, která vzniká zvětrávání sopečných popelů nebo tufů. Je významným materiálem v různých průmyslových odvětvích díky svým unikátním fyzikálním a chemickým vlastnostem.

Diatomit

Diatomit je sedimentární hornina složená z převážné části křemitých mikroskopických schránek sladkovodních nebo mořských rozsivek. Pro vysokou a jemnou porozitu se využívá pro filtrační účely, výrobu izolačních hmot a brusiv.

Fonolit (Znělec)

Vulkanická hornina s vysokým obsahem alkálií a nízkým obsahem železa a hořčíku. Díky tomuto složení je využívána jako sklářská surovina pro výrobu lahvového a okenního skla.

Jíl - cihlářský a keramický, spraš

Jíly a spraše jsou jemně zrnitá sedimentární horniny. Mají schopnost výpalu, proto se využívají na vyzdívky metalurgických, cementářských pecí a sklářských pánví. Slouží k výrobě keramiky a cihel.

Kaolín

Kaolin je nejčastěji reziduální (zvětrávací), méně často přeplavená (sedimentární) bílá nebo světle zbarvená hornina. Používá se na výrobu keramiky, porcelánu, žáruvzdorných materiálů. Dále jako plnidlo do papíru, gumy, plastů, barev, kosmetiky.

Křemenný písek

Sklářské písky jsou zrnité světle zbarvené až bílé sedimentární horniny bohaté na oxid křemičitý (křemen). Z čisté suroviny se vyrábí sklo a šperky. Písek se využívá pro plážové sporty nebo jako podklad pro fotbalová hřiště.

Vápenec, mramor, slínovec

Usazená nebo metamorfovaná hornina tvořená převážně uhličitanem vápenatým. Využívají se na výrobu cementu. Dále jako plnidlo v potravinářství, k bělení cukru nebo do zubní pasty.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info